+421 55 625 02 38
PrihlásiťRegistrovať

Pondelok až piatok:

9:30 - 18:00 hod.

Sobota:

9:00 - 13:00 hod.

Mail: info@bergsport.sk

Telefón: +421 55 625 02 38

Prevádzka - kamenná predajňa:

BERG ŠPORT

Hlavná 40

040 01 Košice

Slovensko

BUFF
splavovanie

cestovaťeľské potreby
moskytiery
BPA Free
šatky
Impregmácie nové
merino

Káva a čaj Growers
Hamaky a siete
termosky
binokuláre a monokuláre
stany
mačky

nalgene

impregnácie

inteligentné svietenie

kanoe

kresadla

meracie pristroje

ohrev

solar 2

solar

varenie

victorinox

voda

vodaend
survival buschcraft

  Rada k filtrom na vodu

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je viac ako 80% akútnych zdravotných ťažkostí, ktoré sa vyskytnú v priebehu cestovania, spojené s nekvalitnou pitnou vodou. Zistení kontaminácie vody je nákladný a časovo náročný proces. Cestovateľom sa preto odporúča, preventívne vždy pri pochybnostiach o kvalite pitnej vody používať spoľahlivý a dobre udržiavaný vodný filter alebo preverený dezinfekčný prípravok.

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je viac ako 80% akútnych zdravotných ťažkostí, ktoré sa vyskytnú v priebehu cestovania, spojené s nekvalitnou pitnou vodou. Zistení kontaminácie vody je nákladný a časovo náročný proces. Cestovateľom sa preto odporúča, preventívne vždy pri pochybnostiach o kvalite pitnej vody používať spoľahlivý a dobre udržiavaný vodný filter alebo preverený dezinfekčný prípravok.

  Prenosný systém pre prípravu pitnej vody by mal byť súčasťou každej cestovnej lekárničky. V mnohých štátoch sú mobilné filtračné systémy používané aj ako záložné riešenie v domácnosti pre prípady výpadkov alebo obmedzenie verejných dodávok pitnej vody v dôsledku technických porúch a prírodných alebo humanitárnych katastrof.

  Pri výbere filtra a dezinfekčného prostriedku je vhodné zvážiť preferovaný spôsob cestovania a destinácie, ktoré sa chystáme navštíviť.

  Filtre série Backcountry, s membránou zo skleného vlákna, umožňujú rýchlu filtráciu a jednoduchú, bezúdržbovú prevádzku. Kvalitné spracovanie z ľahkých a odolných plastov predurčuje filtre série Backountry k využitiu pre ľahký trekking a kempovanie v prírode, ako pre jednotlivcov tak aj pre menšie skupiny až 4 osôb.

  Séria Enduranceje reprezentovaná filtre s extrémne dlhou životnosťou a presnú keramickou membránou, ktorú možno priamo v teréne opakovane očistiť. Tieto vysoko spoľahlivé a presné filtre sú určené pre profesionálov, skúsených cestovateľov a vyznávačov autentického outdooru.

  Kompaktná cestovná filtre série Ultralight vynikajú jednoduchou obsluhou, malými rozmermi a veľmi nízkou hmotnosťou. Sú vhodné pre skupinové cestovanie a dovolenkové pobyty v ubytovacích zariadeniach. Kompaktný filter integrovaný vo fľaši - Katadyn Bottle - vybavený jódovými dezinfekčnými patrónami , kombinuje pri nízkej cene a ľahkej manipulácii vlastnosti mechanických filtrov a dezinfekčných prostriedkov.

  Všetko závisí od parametrov jednotlivých filtrov ako je hmotnosť, počet cyklov, veľkosť ,kapacita ap...

  Pitná voda z potoka za 90 sekúnd.

  Návod, ako filtrovať vodu na cestách

   Až osemdesiat percent všetkých cestovných ochorení má na svedomí kontaminovaná voda. Uvádzajú to štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorých tak každý druhý cestovateľ niekedy ochorel z nečistej vody. Prinášame prehľad spôsobov, ako získať v prírode kvalitnú pitnú vodu.

   

  UV Filtrácia SteriPen Adventurer Opti

   

          

  Väčšina tuzemských turistov pije z lokálnych studničiek - obvykle zaženú smäd a žiadne nepríjemné komplikácie ich nečakajú. Lenže aj kvalita tunajšej vody výrazne klesá a s nárastom obľuby exotických destinácií v tropických a subtropických regiónoch sa aj turisti čoraz častejšie dostávajú do situácie, kedy je potrebné vodu vyčistiť.

  Vo väčšine exotických a rozvojových krajinách nie je dostupná bezpečná vodovodná sieť ak dispozícii je voda iba povrchová z miestnych studní a nádrží, ktorá je veľmi často kontaminovaná ľudskými alebo zvieracími exkrementami, zdochlinami a odpadkami.

  Nikdy nezabudnite!

  1) Vždy treba používať zdravý rozum. Mojito v 5-hviezdičkovom hotely bude určite na inej úrovni než mojito v plážovom bare.2) V exotických destináciách pite iba priemyselne balenú vodu - dôkladne kontrolujte viečko.

  3) Nepoužívajte ľad, pokiaľ nie je vyrobený z mikrobiologicky nezávadnej vody, čo je neoveriteľné.

  4) Surovú zeleninu a ovocie konzumujte len umyté nezávadnou vodou. Vhodné sú plody so šupkou, pretože sa dajú ošúpať.

  5)Vyškrtnite surovú stravu, nejedzte potraviny z pouličných stánkov a vyhýbajte sa nepasterizovaným mliečnym výrobkom, rovnako tak čerstvým ovocným šťavám a zmrzlinám.

  6)Nespoliehajte na miestnych obyvateľov. Hoci sa vo väčšine cestovateľských príručiek píše, aby ste sledovali miestne zvyklosti, pri pití vody ich nedodržujte. Organizmus miestnych obyvateľov je na danú vodu adaptovaný a má dostatok protilátok.

  7) Hygiena - zuby si čistite iba mikrobiologicky nezávadnou vodou.

  8) Kúpanie v prírodných jazerách a riekach v trópoch a subtrópoch sa neodporúča, pretože niektoré patogény (motolice) môžu do ľudského organizmu preniknúť skrz pokožku.

  Medzi najbežnejšie zdravotné riziká, ktorá vás na cestách môžu stretnúť, sú infekcie spôsobené patogénnymi organizmami - baktériami, vírusmi, prvokmi, ktorých najčastejším prejavom sú infekčné hnačkové ochorenie.

   

  WHO delí patogénne mikroorganizmi do troch kategórií:

  1. Bakterie s choroboplodnými zárodkami E‐coli (Escherichia coli), Salmonella (Salmonella typhimurium), Cholera (Vibrio cholerae) s veľkosťou ~0,2–5 mikróna.
  2. Vírusy s choroboplodnými zárodkami Hepatitis A, Norwalk virus, Rotavirus, Poliovirus s veľkosťou ~0,02–0,2 mikróna.
  3. Prvoky s choroboplodnými zárodkami Amoeobiasis (Entamoeba histolytica), Giardia lamblia (Giardia intestinalis), Cryptosporidium (Cryptosporidum parvum) s veľkosťou 1–15 mikróna.
    

  Ďalšie nebezpečenstvo potom navyše predstavujú ťažké kovy a tiež chemikálie používané v poľnohospodárstve, ktoré môžu preniknúť do spodných vôd a zdrojov pitnej vody. Problémom je aj zákal a nerozpustené častice, ktoré síce nemusia byť škodlivé pre organizmus, ale zanášajú mechanické filtre a znemožňujú stopercentnú dezinfekciu vody.

   

  Spôsoby filtrácie vody .

  SPÔSOBY FILTRÁCIE VODY
  - prevarenie
  Táto najstaršia metóda je síce veľmi účinná, ale pomerne časovo a energeticky náročná. Vzhľadom k tomu, že vodné patogény majú rôznu dobu životnosti, je potrebné nechať vodu v bode varu dlhšiu dobu. Napríklad v nula metrov nm dosahuje voda varu pri 100 ° C a na prevarení stačí 10 minút. V 4 000 m nm klesá teplota varu na 86,8 ° C a je potrebné prevárať 20 minút.

   Výhody - veľmi lacný a jednoduchý spôsob, stačí vám oheň / varič a nádoba na vodu.

   Nevýhody - Neodstráni zákal a chemické látky.

                      Je časovo náročný a v mnohých miestach ťažko uskutočniteľný.

   

  Tabletky a chemické prostriedky

  Tablety Katadyn MICROPUR Forte MF

  Pôvodne sa voda upravovala pomocou tabletiek obsahujúcich chlór alebo jód. Každý z nás to v nejakej miere zažil na detských táboroch alebo študentských výletoch do prírody. Na trhu majú tabletky stále svoje miesto, aj keď tento spôsob čistenia vody postupne nahrádzajú modernejšie metódy.

            Výhody

  • Ich obstarávacia cena je relatívne nízka, sú vhodné pre príležitostné použitie.

  • Za zmienku stojí predovšetkým výrobky Katadyn MicroPure, ktoré používajú ióny striebra a úprava vody je s nimi rýchlejšia než s inými lacnými tabletkami, a kvapkami Aqua obsahujúcich kombináciu strieborných, medených a zinkových iónov, účinkujúci takmer okamžite. Obidva tieto výrobky nezanechávajú príliš veľa pachuti.

  Nevýhody
  • Tablety väčšinou vyžadujú veľmi dlhú dobu pre úpravu vody (niekedy až štyri hodiny!) A zanechávajú vo vyčistenej vode pachuť, čo rozhodne nie je príjemné.

  • Keď si spočítate náklady na vyčistenie 1l vody, zistíte, že aj napriek relatívne nevysokej obstarávacej cene tabletiek sa pri pravidelnom používaní stávajú drahšími ako filtre alebo systém UV filtrácie SteriPEN .

  • Tiež sa preukázalo, že dlhodobé používanie chemických prostriedkov založených na báze chlóru či jódu nie je zdraviu prospešné.

  Filtre

  Pri prechode vody vložkou filtra vyrobenej z keramiky alebo sklených vlákien sa odstránia škodlivé mikroorganizmy, pevné častice a ďalšie. Mikroskopické dierky - póry - vo vložke prepustia molekuly vody, zatiaľ čo všetko ostatné zostáva vo vnútri. Podobne, ako keď preplachujete ryžu pomocou sita.

  Výhody
  • Akonáhle voda prejde cez filter, môžete si byť na 100% istí, že všetky sedimenty a baktérie boli odstránené.
   Niektoré filtre navyše obsahujú vrstvu aktívneho uhlia, ktoré pomáha odstrániť pachuť a prípadný zápach inak čistej, pitnej vody.

  Nevýhody

           Priechod vody cez filter vyžaduje isté úsilie, obvykle ručné pumpovanie. Je to nielen únavné, ale aj časovo náročné.

  • Väčšina filtrov je schopná počas jednej minúty skutočne intenzívneho pumpovanie vyčistiť maximálne jeden liter vody, okrem niekoľkých nových modelov, ako je napríklad MSR HyperFlow (3 l / min) alebo Katadyn Expedition (4 l / min), ktoré sú však veľmi drahé.

  • Kým keramické vložky obdivuhodne zbavia vodu všetkých kalov (musíte ich ale pravidelne čistiť), vložky zo sklených vlákien sa rýchlo zanesú. Ak sa chystáte teda navštíviť napríklad Bangladéš v období monzúnov, potom by ste mali zvažovať aj iné riešenia.
  • Mechanické filtre nie sú 100% účinné proti vírom.
  Ručná filtrácia v akcii
  Filter Katadyn KATADYN Pocket
  Katadyn MyBottle – filter integrovaný v ergonomickej fľaši

  UV Filtrácia

  Alternatívou k filtrom, ktorých obľuba v posledných rokoch výrazne vzrástla najmä na úkor chemických prostriedkov, je UV filtrácia SteriPEN. Tento jediný zástupca tohto systému na našom trhu tak najlepšie charakterizuje príslovie "keď sa dvaja hádajú (v tomto prípade filtre a tablety), tretí sa smeje."

  Na čistenie vody využíva SteriPEN ultrafialové (UV) lúče, ktoré sú v ničenie vodných baktérií, vírusov a prvokov veľmi účinné.

  SteriPen Sidewinder – ručný čistič vody pracujúci bez použitím batérie
  UV Filtrácia SteriPen Adventurer Opti

  Prístroj o veľkosti elektrickej zubnej kefky napájaný batériami je v porovnaní s klasickými filtrami geniálne jednoduchý, pretože nie je potrebné vyvíjať žiadnu energiu. Všetko, čo musíte urobiť, je ponoriť UV lampu do vody, stlačiť tlačidlo a po dobu 90 sekúnd miešať. Ihneď potom môžete bez obáv zahnať smäd.

  Výhody
  • Jednoduchosť použitia a rozmery. To prístroj predurčuje nielen pre dobrodružné výpravy do prírody, ale aj na cesty, kedy si určite radi vyčistíte pohár vody v reštaurácii v Bombaji alebo napríklad vodu z vodovodu na čistenie zubov v hotelovej izbe v Keni.
  • Riešenie je natoľko účinné, že sa používa aj priemyselne vo vodárenstve a potravinárskych prevádzkach.
  Nevýhody
  • Závislosť na batériách, takže to asi nebude ideálna voľba potrebná pre ročný pobyt v amazonskej džungli (pokiaľ teda nekúpite sadu Adventurer Opti so solárnym napájaním alebo ručne poháňaný SideWinder).

  • SteriPEN je určený pre opticky číru vodu bez zákalu, pretože sediment zabraňuje priechodu UV žiarenia. Pre tento účel dodáva SteriPEN filter hrubých nečistôt. Ak by sme ale plánovali po dobu pobytu v prírode piť len veľmi znečistenú vodu z kaluží, potom by sme volili radšej keramický filter.

   

  Zhrnutie

   

  UV lampy SteriPEN sa zdajú byť najlepšou voľbou pre outdoorových nadšencov, cestovateľov, vodákov a vysokohorských turistov.
  Filtre sú vhodné pre návštevu oblastí s predpokladom silne znečistenej (zakalenej) vody.

  Chemické tabletky či kvapky sú pre tých, ktorí nie sú ochotní zakúpiť modernejšie pomôcky pre úpravu pitnej vody, prípadne pre občasné použitie v prípade nutnosti.

   

  ALTERNATIVNE FILTRÁCIE VODY

  Občas sa môžete dostať do situácie, kedy nebude mať možnosť kúpiť vodu v supermarkete alebo využiť modernú techniku​​. Spomínané rady vychádzajú z prednášok kurzu špeciálnej prípravy pre krízové ​​situácie .

  Kondenzácia

  Natrhajte najlepšie rannú trávu, strčte ju do pet fľaše alebo igelitovej tašky a umiestnite na slnečné miesto. Voda skondenzuje a vďaka UV žiareniu sa aj prefiltruje. Hoci sa vám podarí skondenzovať pomerne malé množstvo vody, na zahnanie najhoršie smädu postačí.

  Diera v zemi

  Vykopte dieru v zemi, na dno položte vhodnú nádobu a dieru prikryte textíliou, ktorú po obvode zaťažte kameňmi. Potom vložte na textíliu dostatočne ťažký kameň, aby vytvoril lievik. Počkajte na rannú rosu a môžete uhasiť smäd.

  Trojnožka

  Toto už je dômyselnejšie zariadenie s tromi filtrami. K výrobe budete potrebovať tri guľatiny / vetvy, povrázok a textíliu, môžete použiť aj tričko. Vytvorte tri nad sebou umiestnené vrecká.

  Prvé bude prázdne, druhé vrecko bude obsahovať piesok a kamienky a tretiu kapsu naplňte ohoretými uhlíkmi.

  Potom stačí naliať do prvej vrecka vodu a naspodok postaviť nádobu na zachytenie prefiltrovanej vody, ktorá bude postupne prekvapkávať cez tri filtre.

   

   

  Alternatívna filtrácia - trojnožka

   

     Partneri

  bergsportbergsport