Kategórie
 
 
 
 
 
 

AKO VYBRAŤ KARIMATKU , HAMAK , SPACÁK

Blog
Napísal Margita Mandulová
11.07.2019

Pre tých, ktorí berú svoje outdoorové dobrodružstvá vážne, ocenia pripravenosť vyraziť na treking a kemping s možnosťou dvoch alebo viac rôznych karimatiek. Preto je mať doma viac druhov karimatiek.

Karimatka – akú zvoliť?
Pre tých, ktorí berú svoje outdoorové dobrodružstvá vážne, ocenia pripravenosť vyraziť na treking a kemping s možnosťou dvoch alebo viac rôznych karimatiek. Preto je mať doma viac druhov karimatiek

https://www.bergsport.sk/karimatky-vankuse/?design

Univerzálna karimatka pre všetky aktivity

Prvým dôvodom, prečo by ste mali zvážiť pridanie ďalšej karimatky do vašej výbavy, je počet aktivít, pre ktoré karimatku počas celého roka potrebujete.
Ultraľahká karimatka je ideálna na lezecký víkend . Na druhej strane luxusná a hrubá penová karimatka tiež nie je to, čo by ste si chceli vziať na diaľkový pochod. Pre každú činnosť je vhodné niečo iné.

Karimatka pre každé ročné obdobie

Podobne ako pri vašom spacáku môže vhodná voľba teplotného rozsahu izolácie spríjemniť a predĺžiť váš čas strávený vonku, a to nielen v kempe, ale aj na treku.

Všetky karimatky používajú na rozlíšenie tepelnej izolácie hodnotu R (tepelný odpor) na meranie ich schopnosti izolovať a odolávať chladu. Čím vyššia je hodnota R, tým je karimatka „teplejšia“ (izoluje pred chladnejším podkladom). Vzhľadom na to by mal byť výber karimatky rovnako intuitívny ako pri výbere spacáku alebo prikrývky.

Od roku 2020 však veľkí hráči na trhu, ak chcú na svojich karimatkách uvádzať hodnotu R-Value, musia využiť nové jednotné merania podľa štandardnej normy ASTM F33440-18. Meranie je teda zjednotené a prebieha tak, že testovaný produkt sa položí medzi dve dosky, kde jedna je horúca a druhá studená, a stlačí sa. Je to proces, ktorý možno aplikovať na všetky typy karimatiek a možno tak zjednotiť všetky merania naprieč všetkými výrobcami. Výsledné hodnoty sa pohybujú vo väčšine prípadov v rozmedzí R1 - 6:

R1 - je vyslovene letná karimatka
R2 - 4 - karimatky vhodné od jari do jesene
R4 - 6 - s týmito modelmi sa nemusíte báť spania aj v zimnom období
R6 a viac - karimatky vhodné do arktických podmienok a spania na snehu

V chladnom počasí vám pri použití karimatky do teplého počasia môže behať mráz po chrbte, pretože studená pôda vám môže ubrať na energii. Karimatka so zodpovedajúcim tepelným odporom R to vyrieši, keď teplota klesne. V letných mesiacoch stále veľa ľudí používa karimatku s veľkou tepelnou izoláciou, ale použitie menej „teplej“ karimatky vám ušetrí nejakú váhu v batohu a za teplých letných nocí sa nebudete prehrievať.

Všestranná karimatka

Výhodou vlastnenia niekoľkých typov karimatiek je univerzálnosť vášho spacieho systému. Od povrchov, na ktorých budete spať, teploty okolia, až po balenie, môžu rôzne karimatky spĺňať rôzne potreby. Niekedy sa dokonca môžu kombinovať, aby splnili vyskytnuté potreby.

Jedným z obľúbených a najvšestrannejších modelov sú skladacie karimatky Z-Lite SOL. Pena s uzavretými bunkami uľahčuje použitie v kempe a vytvára skvelú ochrannú vrstvu pod vašou samonafukovacou karimatkou, alebo nafukovacím matracom. Ľahko sa dá pripojiť na batoh, bicykel alebo loď. Asi najväčším prínosom je zvýšenie tepelnej izolácie celého systému. Môžete ju používať samostatne alebo ako súčasť vrstveného systému, je to ľahký a lacný doplnok vášho vybavenia.

https://www.bergsport.sk/karimatky-vankuse/skladacia-karimatka-therm-a-rest-z-lite-sol-regular-limonsilver/

HAMAK – „hojdacia sieť“

"hojdacia sieť" sa moderne nazýva "hamak".

https://www.bergsport.sk/hamaka-moskytiera-deka/?design

Čo si vybrať na spanie : v stane alebo pod širákom. V stane ste ako-tak chránený pred poveternostnými vplyvmi ,ale môžete sa aj prehriať pri „neskorom“ rannom vstávaní, keď už je slnko vysoko. Všetko hlavne nízkou priedušnosťou stanu v lete a tiež jeho váhou.

Stačí pribaliť plachtu proti dažďu, zateplenie , prípadne moskytiéru proti hmyzu.

Hamak je diametrálne ľahší ako stan. Treba ešte príslušenstvo ako Celtu – tarp a karimatku na zateplenie zo spodu proti chladu.

  • rýchlosť vytvorenia prístrešku

  • maximálna priedušnosť

  • výber miesta je jednoduchší ako u stanov

  • minimálna hmotnosť

Parametre ako hmotnosť , nosnosť , rozmer , plocha na ležanie a cena. Dobrou voľbou je odolnejší nylonový materiál s vláknom okolo 70D a rozmerom 300 x 150 cm, kde sa hmotnosť pohybuje cca. 400 g a cenou do asi 65€.

Napínacie popruhy. Môžte kúpiť k hamaku aj set popruhov priamo od výrobcu. Lacnejšia je plochá slučka s vami požadovanou dĺžkou a nosnosťou alebo REP šnúra prípadne populárny PARACORD 4mm. V prípade popruhov od výrobcu je spojenie buď na karabíny alebo iný upínací systém.

Spanie v hamaku je o čosi chladnejšie ako spanie v stane. Na jeseň a v chladnejších dňoch je dobré využiť spacák a karimatku buď penovú alebo samonafukovaciu prípadne inú položenú v hamaku.

Niektoré hamaky na to majú špeciálne vrecko na vloženie karimatky. Volajú sa Thermo hamak.

Ďalšou nutnosťou je plachta - tarp. Dobré mať so sebou pre istotu vždy. Plachta by mala byť dlhšia a širšia ako hamak . Plachta sa natiahne nad hamak pomocou pomocnej vodiacej šnúry a voľné konce sa ukotvia k zemi napr. kolíkmi. Batoh a osobné veci pod plachtou ostávajú v daždi v suchu.

V trópoch je potrebné sa chrániť pred komármi a iným hmyzom. Pred hmyzom v pralese vie chrániť moskytiéra. Takéto siete sa robia aj na hamak a je dobré voliť s 360° ochranou. Impregnácia tkaniny a sieťoviny je bezpečná pre ľudí, šetrná k pokožke, bez zápachu, materiál je odolný proti teplu a umývateľný (do max. 50 pracích cyklov). Dajú sa kúpiť komplet sety hamak + moskytiéra prípadne aj tarp tzv.3v1.

Tepelná ochrana pre hamak. Ideálne ako doplnkové vybavenie. Ideálne pre chladnejšie prechodné obdobie, alebo dokonca zimné podmienky a dlhý pobyt. Chráni spoľahlivo pred chladom a vetrom , izoluje pomocou dutých vlákien.

https://www.bergsport.sk/hamaka-moskytiera-deka/hamaka-amazonas-moskito-traveller-thermo-xxl-amazonas-moskito-traveller-thermo-xxl/?design


SPACIE VAKY

Spací vak predstavuje niečo ako malý kúsok súkromia a komfortu. Nákup spacieho vaku by preto mal byť naozaj dobre premyslený. Pri výber si položte pár rozhodujúcich otázok:

https://www.bergsport.sk/spacie-vaky/?design

- Pre koho spací vak bude? Pre statného muža, drobnú ženu, alebo spací vak pre dieťa?
- Do akých podmienok ? Cesta okolo sveta, alebo iba letný výlet na bicykloch?
- Ako často sa bude používať? Na jeden výlet za rok, alebo každý druhý víkend?
- Čo od spacieho vaku očakávate? Má mať minimalistickú hmotnosť, alebo stačí ťažší na chatu?
- Koľko do neho investovať?

Ako delíme spacie vaky?
Všetky spacie vaky rozdeľujeme podľa pár základných kritérií. Rozhodujúce je ročné obdobie, v ktorom chceme spací vak používať, a akým izolačným materiálom je naplnený. To nám prezradí základné vlastnosti spacieho vaku. Dôležitý je aj tvar spacieho vaku, ktorý odráža výhrevnosť. V neposlednom rade rozhoduje teplotný komfort, ktorý priamo súvisí s váhou a veľkosťou.
Podľa podmienok, v ktorých trávime noc, obvykle rozdeľujeme spacie vaky do troch kategórií. Na letné, trojsezónne a zimné.

Letné spacie vaky
https://www.bergsport.sk/spacaky-letne/?design
V prípade letných spacích vakov nastáva najväčší kompromis medzi váhou a tepelným komfortom. Ich hlavnou výhodou je, že sú malé a ľahké, často predstavujú aj najnižšie výdaje za nákup. Ideálne na festival, na vodu alebo detský tábor. Skrátka na nenáročné akcie do teplých letných nocí, keď teplomer neklesne pod 10 stupňov.

Trojsezónne spacie vaky
https://www.bergsport.sk/spacaky-trojsezonne/?design
Univerzálne a hojne využívané. Ak hľadáte rozumný pomer medzi výkonom a cenou, tak toto je presne ono. Trojsezónne spacie vaky využijete od jari do jesene aj pri teplotách okolo nuly a sú vhodné aj do nepriaznivých podmienok.

Zimné spacie vaky
https://www.bergsport.sk/spacaky-extrem/?design
Bezkonkurenčne najteplejšie, technologicky najprepracovanejšie, ale aj najdrahšie. Chýbať nesmie ramenný zatepľovací golier či vyššia odolnosť proti vlhku. Tepelný komfort odráža aj jeho väčšia veľkosť a váha oproti trojsezónnym spacím vakom. Táto kategória nie je na bežné používanie, ale ak sa chystáte prespávať v extrémnych mrazivých podmienkach, alebo plánujete expedíciu, neváhate.

Podľa tvaru spacieho vaku
Tvar spacieho vaku môže pôsobiť skôr ako estetická než funkčná vlastnosť. Opak je ale pravdou. Tvar spacieho vaku – a tým aj veľkosť vnútorného priestoru – na jednu stranu určuje pohodlie, ale tiež to, aký veľký priestor musíte vlastným telom vyhriať.

Existujú dva základné tvary/strihy spacích vakov a každý je vhodný na úplne iné aktivity – dekové a múmia, alebo ich rozšíriteľné podkategórie.

Dekové spacie vaky

Tento typ spacieho vaku je ideálny pre všetkých, čo sa v noci vrtia, prevaľujú a potrebujú pri spaní priestor. Okrem toho ich môžete, ak chcete, úplne rozopnúť a používať ako bežnú prikrývku. Super na chatu alebo na dovolenku do kempu.

https://www.bergsport.sk/spacaky-letne/spacak-origin-outdoors-summer-dekovy-0.-c-extrem-220-x-75-cm/?design

Spacie vaky múmia

Najpoužívanejší typ spacieho vaku kopíruje tvar ľudského tela. Pretože je v tomto prípade použité menšie množstvo materiálu, je oproti dekovému ľahší aj lepšie skladovateľný. Spací vak múmia okrem toho veľmi dobre drží teplo, pretože v ňom nezostáva žiadny voľný priestor navyše.

https://www.bergsport.sk/spacaky-trojsezonne/spacak-ferrino-yukon-pro-15-.-c/?design

Rozšíriteľné spacie vaky

Možnosť rozšíriť alebo naopak zmenšiť vnútorný priestor spacieho vaku na základe podmienok je výhodou, za ktorú zaplatíte väčšími rozmermi aj váhou. Rozšíriteľná býva jednak šírka, ale aj dĺžka. Táto vlastnosť spacích vakov môže byť použitá pri všetkých už spomínaných tvaroch.

https://www.bergsport.sk/spacaky-trojsezonne/spacak-outwell-contour-lux-double-blue-komfort-1.c-limit-5.c-extrem-22.c/?design

Pohodlie vo dvojici
Páry ocenia možnosť poskytovanú niektorými typmi – spojiť dva kusy dohromady. Byť k sebe bližšie aj v noci v stane má svoje romantické dôvody, ale z teplotného hľadiska to zase až taká výhra nie je. Zahrievate sa navzájom a ľudské teplo pôsobí ako príjemný zdroj, spoločne však musíte vyhrať oveľa väčší priestor okolo, bez ohľadu na únik tepla medzi vašimi hlavami. Ak sa aj napriek tomu chcete v noci túliť k sebe,nezabudnite na pár dôležitých vecí: Treba mať pravý a ľavý kus spacieho vaku. Najlepšie z rovnakej sezóny.
Jediné modely, ktoré dávajú v prípade spojenia ozaj zmysel sú dekové modely. Ak aj tak chcete spojiť dva rôzne typy spacích vakov, musia byť z rovnakej skupiny (extreme, outdoor a pod.) a mať rovnakú dĺžku. Rozhodne si to vyskúšajte doma ešte pred cestou.

Podľa izolačnej náplne
Veľmi jednoducho povedané, to, čo vás v spacom vaku udržuje v teple, nie je spací vak ako taký, ale teplý vzduch, ktorý okolo seba ohrejete vlastným telom. Funkciou spacieho vaku je potom udržať teplý vzduch vo vnútri a studený vonku. Preto sa používajú izolačné materiály prírodné (perie) a syntetické (mikrovlákno a duté vlákno).

Syntetika - mikrovlákno a duté vlákno
Syntetická vlákna sú bezkonkurenčne najpoužívanejšou náplňou spacích vakov. Relatívne nenáročné na údržbu. Antialergické. Oproti periu oveľa odolnejšie vo vlhkom prostredí. Majú vysoké termoizolačné vlastnosti a zaberajú málo miesta. Najčastejšie ich nájdete v malých spacích vakoch, kde sa kladie veľký dôraz na pomer váhy a veľkosti balenia. Sú to kanálikové duté vlákna. Tu rozlišujeme ešte počet kanálikov, ktorá vlákna majú. S vyšším počtom kanálikov sa zvyšuje výhrevnosť a nadýchateľnosť vlákien.

Perie
Tento prírodný materiál je nádherne ľahučký, skladný, krásne hreje a pri správnej starostlivosti najdlhšie vydrží. Má veľkú schopnosť absorbovať vlhkosť, čo je výhoda aj nevýhoda zároveň. Absorpcia vnútornej vlhkosti pomáha udržať príjemnejšiu mikroklímu vo vnútri a tým aj lepšie tepelné vlastnosti v suchom či mrazivom prostredí. Naopak vo vlhkom prostredí absorbuje perie vonkajšiu vlhkosť a tým výrazne znižuje izolačné vlastnosti. Ak perový spací vak zvlhne, takmer stratí svoje izolačné vlastnosti, kým znova úplne nevyschne! Okrem toho schnutie trvá o niečo dlhšie, než u iných materiálov.

Podľa teplotného určenia
Základným predpokladom príjemne strávenej noci vonku je teplotný limit spacieho vaku. Vďaka pokročilým technológiám si môžete vybrať spací vak do letných horúčav aj snehových závejov. Tento parameter je ale veľmi subjektívny, pretože každý z nás má svoju potrebu teplotného limitu, preto vždy berte ohľad na svoju aktuálnu kondíciu a zdravie. Ako sa obliecť na noc?

Ideálne sa prezleč na noc do iného oblečenia. To by malo byť hlavne suché.
Začni prvou vrstvou, ktorá by mala byť priedušná a nie príliš tesná.
V prípade nutnosti pridaj druhú vrstvu z hrejivého materiálu.
Ak nestačia ani dve vrstvy, dbaj na to, aby si mal v spacom vaku stále dostatočný priestor, inak budete znižovať izolačnú vrstvu.
Kvôli jednoduchšej orientácii v teplotnom určení spacích vakov bola zavedená európska norma. Na každom spacom vaku by podľa nej mali byť uvedené 3 hodnoty charakterizujúce hraničné teploty použitia:

EXTRÉMNA TEPLOTA
Táto teplota je ako vztýčený ukazovák. Hovorí ti, pozor, tu je hranica prežitia a tu ti už v lepšom prípade hrozí prechladnutie. V tomto prípade sa už nedá hovotiť o komfortnom spaní, takže podľa tejto teploty spací vak určite nevyberaj.

KOMFORTNÁ TEPLOTA
Tento údaj je pri výbere spacieho vaku to pravé. Pri tejto teplote sa pri ideálnych podmienkach pohodlne vyspíte a nebudete v spacom vaku pociťovať chlad.

LIMITNÁ TEPLOTA
Tu zase máme opačný extrém. Ak sa teplota priblíži k tejto hranici, bude ti pravdepodobne v spacom vaku veľmi teplo. V našich podmienkach nie je problém si ho rozopnúť. Ale sú miesta, ako dažďové pralesy, kde si spací vak radšej necháš zapnutý až k hlave.

Zapamätajte si ale, že bez podobne kvalitnej karimatky sú akékoľvek super izolačné vlastnosti spacieho vaku k ničomu. Perie a vlákna pod telom priľahnete a akákoľvek tepelná bariéra sa stráca!

Podstatným parametrom výberu je tiež správna veľkosť. Spací vak nesmie byť príliš tesný, ani príliš voľný a mal by umožňovať trochu voľného pohybu. Rovnako ako pri tvare aj tu platí, že záleží na veľkosti voľného vnútorného priestoru, ktorý treba vlastným telom vyhriať. Nemalo by ho byť zbytočne veľa, ale ani málo. Ak je priestor príliš malý, dochádza k stlačeniu izolačnej vrstvy a zhoršeniu izolačnej schopnosti.
Ak je naopak veľa miesta, musí telo vyhrievať príliš veľký priestor. Odporúčaná dĺžka spacieho vaku je zhruba o 20 centimetrov viac, ako je výška. Je nutné brať do úvahy aj šírku postavy.

KEMP, CHATA, AUTO - pohodlie a je jedno koľko spací vak váži.
Spací vak využívate najviac v lete na chalupe alebo keď cestujete autom na dovolenku do kempu? Neriešte, koľko bude vážiť. Pokojne využite  tradičné, veľmi priestorné a príjemne pohodlné DEKOVÉ spacie vaky s rozmanitou využiteľnosťou.

BEŽNÁ TURISTIKA, RYBOLOV - menší cestovný objem a lepšia cenu.
Túlate sa radi prírodou a občas tam aj prespíte? Chcete, aby spací vak v batohu nezabral príliš veľa miesta a nechcete do neho veľa investovať? Naša ponuka , ktorá zahrňuje univerzálne spacie vaky so širokým spektrom využitia.

CESTOVANIE PO SVETE - malý cestovný objem a skvelé vlastnosti.
Ako cestujete s batohom potrebujete v odľahlých kútoch sveta čo najmenší spací vak s čo najlepšími vlastnosťami. Vyskúšate napríklad PEROVÉ spacie vaky so skvelými tepelno-izolačnými vlastnosťami, nízkou hmotnosťou, objemom a dlhou životnosťou.

CYKLISTIKA, MOTOTURISTIKA - malý cestovný objem a nízku váhu.
Každý cyklista aj motorkár vyhľadáva asi skôr teplejšie letné počasie. Na to je vhodný spací vak letný a ideálne čo najmenší.

EXPEDÍCIA V NÁROČNÝCH PODMIENKACH - najlepšie do najdrsnejších podmienok.
Ak sa chystáte na vysokohorskú expedíciu a nocovanie v extrémnych klimatických podmienkach, môže na spacom vaku závisieť aj život. Vyberajte z kategórie , kde nájdeš luxusné spacie vaky z najkvalitnejších moderných materiálov s excelentnými tepelno-izolačnými vlastnosťami, splňujúcimi náročné požiadavky na spacie vaky do extrémov. Napríklad:tradičný český výrobcovia: WARMPEACE , PRIMA OUTDOOR , HUSKY..

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia